Elektro

Proč vyměnit starou napařovačku za parní stanici – žehličku nové generace?

Kdysi jste si koupili napařovací žehličku anebo jste ji objevili mezi svatebními dary. Možná pamatujete i žehličku klasickou, která ani nebyla napařovací. O žehličce, která se stavěla na pláty kamen a nahřívala anebo se nahřívalo topné tělísko, o těch v dnešním článku řeč nebude.
parní lokomotiva

Ty už skutečně patří historii, potažmo do muzea.

Žehlíte napařovačkou a ani vás nenapadne, že by to mohlo být jinak. Proč taky? Jste s ní spokojená, je to vaše léty prověřená kamarádka. Jenže – doba chce své. Pokrok nastal i v žehlení. Určitě jste se setkali s pojmem parní generátor nebo parní stanice. Pokud jste si stejně jako já představila pod tím názvem přinejmenším lokomotivu, nejspíše jste informacím, stejně jako já kdysi, nevěnovala dále pozornost.

Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem se díky své kamarádce seznámila s touto novinkou!

Nevěřila jsem svým očím! Tahle lokomotiva vyžehlí úžasně totálně zmuchlané a přeschlé povlečení, vodu nemusím doplňovat do žehličky tak často jako při klasickém žehlení. A na co jsem zůstala koukat, jak zajíc do jamky bylo to, že jste parním generátorem mohli přejet jak bavlnu, tak na to hned i syntetiku a nic se neseškvařilo ani nepropálilo! Tyto moderní parní generátory mají chytrý systém, který sám detekuje kvalitu žehleného materiálu a okamžitě jí přizpůsobí teplotu žehlení!
oblečení u žehličky

Pokud s vámi doma žije úžasná babička, která vám ráda pomáhá při žehlení, už se nemusíte ani vy ani ona obávat toho, že něco při žehlení nechtěně spálí. To se vám, ani jí už nepodaří, i kdybyste obě dvě chtěly! Je to možná nepochopitelné, ale u parní stanice nenastavujete žehlící teplotu. Můžete dokonce žehličku nechat postavenou i na prádle a látku nespálíte.

Určitou nevýhodou může být to, že je velikostně objemnější. Nemůžete ji mít postavenou na žehlicím prkně, ale někde pod prknem nebo pod stolem. Žehličku máte položenou na stojánku – na „stanici“, což je zásobník na vodu. S parní stanicí je žehlička spojena tlustou šňůrou, která bývá dlouhá tak akorát, abyste parní stanici mohli mít postavenou právě blízko žehlicího prkna. Pro funkci odvápnění vám zasvítí kontrolka, můžete si nastavit Eco žehlení, umožňuje i vertikální žehlení. Žehlička je neuvěřitelně lehká a velmi dobře se s ní manipuluje. Cena je samozřejmě vyšší než u klasické napařovačky, ale věřte, že profesionální žehlení bez velké námahy a navíc s úsporou času, stojí za změnu.

Počítejte ale s tím, že v případě rychlého letmého přežehlení musíte chvilku vyčkat, než se parní stanice aktivuje. V tomto případě je naopak vhodnější klasická napařovačka. Ale když bych měla obě žehličky porovnat, jednoznačně zvedám palec pro parní stanici