Možná jste jako rodiče předběhli dobu a řešíte v podobném duchu i školku. Je lepší ta klasická nebo alternativní? Stojí to za tu námahu s dojížděním, že dítě zažije jiné prostředí? A co o něm vlastně víte? Rozhodování je těžké a je ovlivněné vaší vlastní zkušeností. Pokud jste zažili v dětském věku v souvislosti se školou či školkou nepříjemnosti, budete jako rodič hledat cesty, aby vaše dítě prošlo tímto obdobím lépe. Právě tohle bývá jedním z důvodů, proč rodiče hledají pro děti alternativní přístup. Jejich zkušenost totiž říká, že ten klasický nějakým způsobem selhal. Jiný důvod nicméně může být vaše spokojenost z dětských let a rádi byste jí zajistili…
-
-
Máme jedináčka
Vaše dítě bude vyrůstat bez sourozence. Z nějakého důvodu to tak musí být. Možná není vůbec ve vašich silách to změnit, možná je to postoj vašeho partnera nebo praktické důvody. Ať je situace jakkoliv, je dobré s ní v duchu nebojovat a přijmout ji takovou, jaká je – totiž ona sama o sobě není dobrá nebo špatná, záleží jen na vás, jak se na ni díváte. Není úplně lehké nejít s proudem většiny. Zažitý pohled na ideální počet děti, který je roven dvěma, se těžko mění. Jedináčci prý budou rozmazlení, nebudou se dělit s ostatními a nezvládnou vztahy s vrstevníky. Opravdu si myslíte, že tohle všechno byste zajistili jen…
-
Myšlenka společného vzdělávání
Kdy to začalo Myšlenka společného vzdělávání a zapojení do mimoškolních činností všech dětí s různou mírou schopností, nadání i znevýhodnění se začala do naší společnosti prosazovat do praxe v devadesátých letech dvacátého století. Do té doby byly děti vzdělávány ve speciálních školách, nebo neměly ke vzdělání přístup vůbec, nebo navštěvovaly standardní školy, kde na ně ale nebyl brán zřetel. Ovšem speciální školy, často internátního typu, byly a stále ještě jsou obvykle mimo dosah bydliště dítěte, které zde během školního roku žije vytrženo ze svého přirozeného prostředí. Krůček po krůčku ke změně I když se v našem speciálním školství v posledních letech mnohé změnilo, zejména co se týče otevřenosti vůči běžnému prostředí a příležitostí…
-
Jak zvládnout nástup dítěte do školky
„Tři roky v pohodlí domova, hezky v bezpečí s maminkou a najednou řvoucí děti, cizí učitelky, svačinky, které nejsou vůbec dobré, a pořád musím dělat něco, co nechci. Já chci být doma a hrát si se svými hračkami, kreslit si a chodit na procházky. Nechci být tady, co jsem udělal, že mě sem dali??? Chci domů za mámou!!!“ Třeba takové mohou být myšlenky tříletého dítěte, které se nedokáže vyrovnat s nástupem do mateřské školky. Častý pláč, strach, scény, pohled na zoufalé dítě nám rve srdce, ale do práce musíme, co jiného nám zbývá. Do školky jsme chodili všichni a také jsme to zvládli. Toto však není argument pro dítě, které má z prostředí mateřské…
-
Kouzlení pro děti
Je krásné vidět, jak děti s úžasem obdivují základní kouzla. Jak se jim všechno zdá být nemožné a jak všemu věří. Dívají se na kouzla s úžasem a nedokážou to pochopit. Díky tomu si vytvoří svůj vlastní svět, ve kterém je všechno možné. Není to jenom jako, ale je to doopravdy. Podnítí myšlení a fantazii a vrátí se opět do pohádek, kde bylo vždy všechno možné. Svět magie je opravdu zázračný a tajuplný a vy do něj společně se mnou můžete nahlédnout. Oslava narozenin Žádná pořádná oslava narozenin se neobejde bez čarování a magie. Vytvořte pro své ratolesti něco úžasného a nečekaného. Kouzelník pro děti je připraven splnit jim jakékoliv…