Děti

Klasická škola nebo alternativní?

Možná jste jako rodiče předběhli dobu a řešíte v podobném duchu i školku. Je lepší ta klasická nebo alternativní? Stojí to za tu námahu s dojížděním, že dítě zažije jiné prostředí? A co o něm vlastně víte?

 dítě v holinkách

Rozhodování je těžké a je ovlivněné vaší vlastní zkušeností. Pokud jste zažili v dětském věku v souvislosti se školou či školkou nepříjemnosti, budete jako rodič hledat cesty, aby vaše dítě prošlo tímto obdobím lépe. Právě tohle bývá jedním z důvodů, proč rodiče hledají pro děti alternativní přístup. Jejich zkušenost totiž říká, že ten klasický nějakým způsobem selhal. Jiný důvod nicméně může být vaše spokojenost z dětských let a rádi byste jí zajistili i pro své dítě.

 

Alternativní způsoby výuky mohou mít různé podoby a odlišují se od sebe i nároky kladené na samotné rodiče. Někdo zná waldorfské školství, někdo se byl podívat například v montessori škole či školce. Prostředí pro děti je vybaveno speciálními pomůckami, na které rodiče obvykle nějakým způsobem (třeba formou příspěvku do sdružení rodičů) také finančně přispívají. Kromě toho bývá širší i zapojení rodičů do běžných aktivit školy nebo školky. Pořádají se společné výlety, rodiče mají možnost se v této oblasti výchovy i vzdělávat a navštěvovat různé kurzy. Časem můžete zjistit, že vlastně představuje určitý životní styl. Je dobré s ním být v souladu a být na to připraven – a připojit se k tomuto proudu spolu s vaším dítětem.

 malování do sešitu

Většinou může pro rozhodování pomoci školní prostředí navštívit alespoň při dni otevřených dveří nebo při nějaké akci. Je výborné, pokud znáte někoho, kdo má vlastní zkušenost s fungováním zařízení. Zkuste oslovit ředitele a požádat ho o možnost podívat se do tříd, tzv. za chodu. Zkuste si představit, jak by vám bylo v téhle třídě mezi dětmi, jak byste se cítili. A zkuste přitom zohlednit, že by to byla vaše první zkušenost se školkou nebo školou.