Elektro

Umělé světlo je pro nás už nezbytné

Už několik desetiletí doprovázejí naše kroky světelné zdroje, které se řadí mezi výbojky. Jistě se s nimi setkal každý z nás. Jen si to někdy neuvědomujeme, protože jejich přítomnost bereme jako samozřejmost. Jejich využití je opravdu široké.
červený mlýn.jpg
o Používají je například umělci pro osvětlení svých děl nebo také profesionální fotografové, kteří osvětlují model prostřednictvím blesku.
Pokud bychom přijeli například do Las Vegas, pak bychom ze světla, které nám dává výbojka, asi vůbec neodešli. Blikala by na nás z různých světelných reklam a nápisů.
o Pro běžnou potřebu je dobré vybírat podle určitých zavedených kritérií.
a) Jedním z nejdůležitějších parametrů je příkon, jehož hodnoty se pohybují od 20 W do 2000 W.
b) Důležitý je jistě i tvar samotného světelného zdroje. Může se jednat o světlo kompaktní, lineární nebo trubicovou výbojku. Do této oblasti se také zahrnují reflektory.
c) Dalším kritériem je barva světla. Ta může být různá. Barevná škála je skutečně široká. Záleží na tom, jakým plynem je konkrétní světlo plněno.
d) Světlený tokse pohybuje od 1100 lm do 220000 lm.
neonové láhve.jpg

Vede sodíková s halogenidovou

Nejčastěji se používají výbojkyhalogenidové a sodíkové.
· Speciální sodíkové se využívají při pěstování exotických druhů rostlin ve speciálních sklenících. Najdeme je i ve vybavení terárií a akvárií, kde dodávají pro jejich obyvatele ideální světlo.
S halogenidovými světelnými zdroji se běžně setkáváme při osvětlení sportovních stadiónů. V podnicích nám osvětlují průmyslové haly a nákladová nádraží. Turisté díky nim nepřehlédnou některé historické památky, které jsou tímto způsobem zkrášleny. Někdy se v tomto případě využívá zelené nebo modré světlo.
· Modrá výbojka se také významně uplatňuje v lékařství, kde se s její pomocí léčí kojenecká žloutenka.
V polygrafickém průmyslu napomáhá řadě fotochemických procesů.