Dům a byt

Kterou podlahovou krytinu zvolit pro váš dům?

Předtím, než zamíříte do obchodu s cílem vybrat si svou vysněnou podlahovou krytinu, je několik aspektů, nad kterými je vhodné se zamyslet. Mezi ně patří celkový vzhled interiéru a případně jaká podlaha by ladila k již zakoupenému nábytku, jak moc a jakým stylem bude podlaha zatěžována či namáhána, i to, kolik jste ochotni investovat do její údržby a čištění. Podle těchto rozhodnutí můžete potom zúžit možný výběr podlahy pro každou místnost.
okno nad schody
Zároveň je nutné se zamyslet nad tím, jak budou podlahové krytiny jednotlivých místností ladit navzájem, a nepřekombinovat je, jinak bude celý dům vypadat nespořádaně a nehezky.
Každá podlahová krytina má svá pro a proti, a je důležité si důkladně promyslet, kterou zvolíte, abyste nemuseli za pár let investovat do podlah znovu. Vzhledem k relativně vysokým cenám některých podlah, jejich montáže i údržby, je lepší vybírat podlahu, která vydrží co nejdéle. Zde jsou ty nejčastěji používané podlahové krytiny a jejich výhody i nevýhody:
 
·         Masivní dřevo
+ dlouhá životnost
+ jednoduché opravy
– finančně náročné
– dřevo může při chůzi vydávat zvuky
 
·         Parkety
+ jednoduchá montáž i údržba
+ příznivé ceny
– citlivé na vlhkost
– kratší životnost
 
·         Laminátové podlahy
+ odolnost vůči nárazům i poškrábání
+ levná a snadná montáž a údržba
– studené a tvrdé
– při opotřebení části plochy se musí vyměnit celá podlaha
 
·         Dlažba
+ vysoká životnost
+ odolnost proti téměř všemu
– náročná a nákladná montáž
– tvrdé a kluzké
 
·         Linoleum
+ velká odolnost
+ dlouhá trvanlivost
– drahá a náročná montáž
 
·         Koberec
+ rychlá a snadná montáž
+ útulný dojem
– nasakuje tekutiny i pachy
– náročná údržba
– rychlé opotřebení
 váza u okna
 
Kromě těchto klasických podlahových krytin existuje i řada moderních možností, jako jsou například lité podlahy, nebo vinylové plovoucí podlahy. Tyto moderní podlahy nabízí mnoho výhod obzvláště pro nízkoenergetické domy, do kterých se budou hodit svou funkčností o nadčasovým, moderním designem. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli podlahovou krytinu, mějte na paměti, že jde o dlouhodobou investici, která vám bude sloužit dalších několik desítek let. Berte proto v potaz i vaše plány do budoucnosti nebo možné přestavby domu, abyste zbytečně nemuseli platit více, než je třeba.