Finance

Minimální útrata za maximální p(r)ožitek

Za kolik a kam? To je asi typický úvod k výběru každé dovolené, ať již s rodinou, či pouze s přáteli. Někteří lidé škudlí přes celý rok, aby poté na týden v létě mohli vyjet na místo svých snů a splnili si tak aspoň jednu z tužeb. Možnosti a způsoby dopravy po celém světě jsou takřka nevyčerpatelné. Letadla, lodě, autobusy, osobní automobily neustále pendlující do turistických destinací…
 
jízdní kolo s košíkem.jpg 
Cestovat a levně!
S trochou rafinovanosti a zběhlosti se můžete podívat na jakékoli místo na světě. Největší háček tedy spočívá v tom, kde na to sehnat dostatek financí. Pokud patříte k dobrodružnějším typům a nebaví vás vyjednávání s cestovními kancelářemi, podívejte se na pár nízkorozpočotvých alternativ, z kterých máte na výběr:

·         cestování na kole
·         stopování
·         couchsurfing
 
Cestování na kole
Možná se to nezdá, ale cestovaní na kole stoupá na popularitě. Stovky mladých lidí každý rok vyrážejí a putují po celém evropském kontinentě (a nejen zde). Stačí kolo, základní vybavení, jídlo a tisícovka v kapse pro případ nouze. Člověk na kole může jet kamkoli a vidět cokoli. Zdaleka se ale nejedná o výstřelek dospívajících, i rodiny s dětmi si dovolenou na kolech zpestřují fádní život. Především Nizozemci jsou tím proslulí.
Skotský cestovatel Alastair Humphreys na svém kole objel celý svět a nepotřeboval k tomu více než 6000₤, tato částka mu vystačila na tři roky. Mimo jiné doporučuje, aby si každý, kdo chce cestovat, založil účet speciálně vyhrazený pro kumulování financí na dovolenou.
stopař v mikině.jpg 
Stopování
Stopování pomalu ustupuje, jedná se spíše o trend druhé poloviny minulého století. Stopování tehdy nebylo pouhopouhým prostředkem jak se dopravit z bodu A do bodu B, nýbrž oblíbenou filozofií, životním stylem. Není nic jednoduššího, než si stopunout k silnici a pokusit se dostopovat na vytyčené místo. Dříve řidiči celkem běžně potkávali mladé studenty, stopující směrem do měst, kde se nacházela jejich Alma mater. S narůstajícím strachem se vytrácí i stopování. Chorvatský cestovatel Tomislav Perko procestoval stopem značnou část světa a nyní se snaží motivovat ostatní k tomuto způsobu cestování, jeho nejznámější přednáška „How to travel the world with almost no money“ má skoro pět milionů zhlédnutí. Zcela bezpečnou variantou stopování je například Blablacar, nabízející spolujízdu.
 
Couchsurfing
Populární a zásadní možností jak během cestování ušetřit se stala platforma Couchsurfing. Ta spojuje statisíce lidí na celém světě, kteří poskytují ubytovaní pro ostatní cestovatele.  Většina registrovaných členů se vám nesnáží pouze zajistit střechu nad hlavou, ale je naprosto běžné, že vám představí také kulturu země a místo, na které jste přijeli. Získáte tak autentičtější pohled a navážete nové kontakty, aniž byste museli vynaložit velké úsilí a hromadu peněz.
 
Nezáleží na tom, zda chcete pouze ušetřit, či zažít něco nového a trochu rozšířit svou zónu pohodlí – věřte, že nízkonákladové cestování vám vždy více dá, než sebere!