Elektro

Inteligentní domácnost

Inteligentní domácnost je ve své podstatě domácnost ovládaná počítačem, který hlídá vše, co mu řeknete. Odcházíte z domu a nevíte, jestli jste zavřely všechny okna a zda máte vypnutá světla? Není problém stačí se podívat na aplikaci k chytré domácnosti a hned víte na co jste, popřípadě zapomněly. Bez větší nadsázky se dá říct, že máte vše pod palce nebo přesněji v telefonu či tabletu.
Často se lidé ptají, co taková domácnost vlastně umí.
inteligentní domácnost přes mobil
Začněme tedy tím, že Vám pohlídá spotřebu energie a na základě toho vám upraví vytápění, osvětlení, ventilaci i jiné spotřebiče které mají třeba nestandartní odběr energie. Jako další můžu uvést bezpečnost. Do vašeho domu umístíte kamery a čidla, takže pokud nebudete doma tak přepnete vaši domácnost do strážního režimu, kdy je možnost nastavit co dělat v případě, že systém detekuje vetřelce. Má vám poslat upozornění s video záznamem, zda má nebo nemá volat policii? Nebo policii volat rovnou? Možností je celá řada a je na vás, jak vysokou bezpečnost si zvolíte. V neposlední řadě můžeme uvést schopnost zvýšit Váš komfort a pohodlí kdy můžete z Vašeho chytrého telefonu či tabletu pustit televizi a přepínat programy, pustit hudbu, nebo můžete nastavit příkaz který po kliknutí rozsvítí v koupelně pustí relaxační hudbu a začne napouštět horkou vanu.
Je to všechno stejné? Ne, to není. Jako existují různé stupně lidské inteligence tak i domy mají své rozdíly. Stupeň inteligence domu závisí na počtu prvků či systémů kterými dům disponuje. Jako chytrý dům můžeme označit již takový dům který sám rozpozná, že někdo přijel a otevře automaticky vrata, ale takovýto dům příliš chytrý není že ano?
mobil a inteligentní domácnost
Vyplatí se Vám pořizovat něco takového? Z dlouhodobého hlediska ano. Tyto systémy sice stojí dost (cca 150.000 Kč), ale jsou velmi efektivní pro šetření energiemi. Mimo to, kdo by nechtěl žít v domě budoucnosti. Tyto domy můžete i nezávazně navštívit a podívat se, zda Vám vyhovují a abyste měly představu do čeho popřípadě jdete.
Jak a kde chytrý dům naplánovat či aspoň prohlédnout? Toto dnes není překážkou existuje mnoho firem, které se specializují přímo na chytré domy či byty a mají k dispozici svoje vlastní předváděcí domy/byty. Chvíle na hledání na internetu a jistě najdete mnoho možností a dodavatelů kteří rádi své „chytráky“ předvedou a někteří Vám i zdarma udělají předběžný návrh a kalkulaci v případě Vašeho zájmu.