Životní styl

Přátelství vs. nový vztah – ocitli jste se náhle na druhé koleji?

Vztahy jsou krásné a vždycky byly. Říká se, že člověk prožívá největší štěstí právě tehdy, má-li ho s kým sdílet. S přáteli toto pravidlo platí bez diskuze. To, že s nimi rádi sdílíme své radosti i strasti je nezbytně provázáno také se situacemi jako je láska vedoucí k novému vztahu.

děti u zábradlí

Všichni máme různé typy přátel, resp. přátelé s různými typy postojů k partnerství. Jsou tací, kteří partnery střídají a každou chvíli chodí s někým jiným, pak jsou další, kteří mají své dlouholeté stálice a i tací, od kterých byste nikdy nečekali, že se zamilují a jak moc se pak změní jejich život, potažmo i ten váš.

Jsou lidé, kteří se totiž zamilují tak bláznivě, že uprostřed celé té krásné jízdy na horské dráze úplně zapomenou na to, že kromě jejich vyvoleného existují ještě jiní blízcí. Jedná se o kamarády, kteří tu pro ně byli v době, kdy nikoho neměli. Oddaně poslouchali jejich zármutek pramenící z osamění, strasti single života, podnikali s nimi bláznivé akce a výlety, zkrátka byli s nimi jedna ruka.
tři přátelé

Bod zlomu nastane ve chvíli, kdy je toto přátelství, které se dříve jevilo jako nerozlučné a nezlomitelné, náhle odsunuto na druhou kolej. Jsme-li v roli takto odloženého člověka, nejspíš nás to bude velmi trápit. Cítíme se opomenutí, nedůležití, navíc. Jako by na nás náš kamarád najednou zapomněl, stejně jako na všechno, co jsme spolu prožili.

Jak si poradit s negativními emocemi, které vás stíhají?

1.       Neměňte se! To, že vás kamarád zrovna teď přehlíží neznamená, že musíte taky. Přistupujte k němu tak, jak tomu bylo dosud. Aspoň budete mít čisté svědomí.

2.       Nezáviďte! Jste-li v situaci, kdy zrovna partnera nemáte, nebuďte žárliví a nesnažte se vyrovnat tomu druhému. Váš osudový partner na vás evidentně ještě někde čeká.

3.       Nevyčítejte! Pokud je váš kamarád zamilovaný, nejspíš nepochopí, proč se z jeho štěstí neradujete. Je ve fázi, kdy od vás čeká pouze to, že mu budete jeho štěstí přát. Nevyčítejte mu, že s vámi už netráví tolik času jako dříve, vyvarujte se citového vydírání. Není to fér.

4.       Buďte trpěliví! Ač je to asi nejtěžší, co vám můžeme poradit – počkejte. Vaše přátelství nikam nezmizelo. S největší pravděpodobností ho jen na chvíli přebily silné city a emoční lavina, kterou nyní druhá strana prožívá. Vyčkejte, až to přejde a až si k vám zase najde cestu. Nic zlého jste si přece neudělali.