Dům a byt

Jak snadno oživit starší nábytek?


·         Jak se zbavit koleček a skvrn od vody?


Nepoužíváte doma tácky pod skleničky a hrnečky s pitím a pak nevíte jak vyřešit problém s bílým kolečkem na stole? Těchto nehezkých skvrn se můžete zbavit pomocí jednoduchého „kouzla.“ Naneste na navlhčený hadřík trochu pasty na zuby a místo jemně otřete. Pokud je skvrna skutku velmi odolná přidejte k pastě ještě trochu jedlé sody. Poté nezapomeňte povrch řádně osušit! Všechny stopy tekutin na vašem nábytku by měly zmizet.


·      focení ve starém křesle

  
Jak jednoduše vyrobit domácí leštidlo na nábytek?


Nechcete utrácet velké částky peněz za leštidla plná chemie? Chcete se spolehnout raději na ekologický přípravek vyrobený během pár minut u vás doma? Pěkný lesk a opravdu příjemnou vůni dodá dřevěnému nábytku leštidlo vyrobené pouze ze dvou surovin, které máte pravděpodobně běžně doma. Smíchejte 2 a půl šálku rostlinného oleje s 1 a půl šálkem citronové šťávy. Obě složky přelejte do rozprašovače, uzavřete a dobře promíchejte, aby se olej se šťávou dobře spojily. Pak už můžete směs nastříkat na dřevěné plochy a vyleštit je jemným hadříkem. Rozprašovač se směsí uchovávejte v ledničce. Zde vám vydrží až půl roku.


·      starožitný stolek

  
Jak pečovat o vinylové čalounění a vinylový nábytek?


Koženka neboli vinylové čalounění je sice relativně trvanlivý a odolný materiál, přesto tělesný a vlasový tuk mohou způsobit, že koženka začne tvrdnout a hrozí ji dokonce popraskání. Proto se koženkový nábytek, nejčastěji se jedná o pohovky a křesla, musí pravidelně čistit, aby zůstal pěkný. Vinylový povrch je vhodné otírat vlhkým hadříkem, který předtím ještě namočíte do bílého octa. Ten napomůže rozložení tuků. Poté si vezměte kbelík s čistou vodou a přidejte do něj pár kapek kvalitního prostředku na mytí nádobí. Měkký hadřík namočte a vinylové povrchy omyjte. Na závěr je ještě otřete vlhkým hadříkem a dobře osušte. Skvrn na vinylovém nábytku se pro změnu můžete zbavit díky hadříku, který předtím namočíte v mléce. Poté poškozené místo omyjte ještě vodou s mýdlem a osušte.