Dům a byt

Což takhle dát si kopřivu

Nejdřív sklidit
Nejlepší doba ke sbírání kopřiv je jaro. Kopřivy sbíráme do igelitových tašek, pytlů nebo do proutěného košíku. Samozřejmě sbíráme s rukavicemi. Sbíráme listy, ale můžeme sbírat i nať. Nejlépe sbíráme listy z mladších kopřiv (tj. cca 30cm). Místa, kde se nachází více kopřiv pohromadě trhat nebudeme – kopřivám se daří lépe, kde mají více dusíku.
Pokud budete sbírat kořeny a semena, sbírejte je na konci léta a na podzim.
zelené kopřivy.jpg
Sušení
Listy kopřiv se suší na stinných, suchých místech, kdežto kořeny na slunci. Listy při sušení neobracíme, může tak dojít k jejich lámání. Správně sušené kopřivy si zachovají svou barvu, jsou bez pachu a nahořklé. Zlámané a zčernalé listy vyhodíme. Sušené kopřivy skladujeme v papírových, plátěných nebo jutových sáčcích.

Účinky
Kopřiva má opravdu spoustu prospěšných účinků, které mají vliv na naše zdraví. Např. snižuje krevní tlak, má posilující, detoxikační, čistící a protirevmatické účinky, působí dobře na žaludek a játra, podporuje trávení (díky svým močopudným účinkům), pomáhá oživit metabolismus a má spoustu vitamínů.

Využití
Polévka

Budeme potřebovat: větší hrst kopřiv, smetanu, trochu brambor, cibuli, máslo, sůl, pepř

Nejdříve spaříme dobře omyté kopřivy horkou vodou. Přidáme nakrájené brambory a cibuli. Až brambory změknou, vše rozmixujeme a zahustíme smetanou. Ochutíme máslem, solí a pepřem. Nakonec jen dozdobíme kopřivovými lístky.
kopřiva dvoudomá.jpg
Odvar na pro pevné a lesklé vlasy

Budeme potřebovat: 100g čerstvých kopřiv (nebo 30g sušených), jablečný ocet

Kopřivy zalijeme vroucí vodou (půl litru), půl hodiny povaříme a necháme vychladnout. Po vychladnutí přilijeme čtvrt litru jablečného octa. Tímto nálevem umyté vlasy opláchneme. Po pravidelném používání tohoto odvaru budete mít vlasy lesklé, pevné i pružné. Tento odvar dokonce zabraňuje vypadávání vlasů.

Kopřivová vlasová voda

Budeme potřebovat: hrst sušených kopřiv, vinný ocet

Sušené kopřivy přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, přidáme jednu lžíci vinného octa a necháme 10 minut odstát. Potom přecedíme a umyté vlasy opláchneme.

Kopřivový sirup

Budeme potřebovat: 250g čerstvých kopřiv, 500g cukru

Kopřivy zalijeme jedním a půl litrem vody a přivedeme k varu. Pak odstavíme na dvanáct hodin. Vodu scedíme a kopřivy vyhodíme. Do kopřivové vody přidáme cukr a svaříme do hustého sirupu. Užíváme třikrát denně po jedné lžíci.

Kopřivová pomazánka

Budeme potřebovat: mladé kopřivy, tavený sýr, olivový olej, sójovou omáčku, 10 stroužků česneku, sůl, pepř

Kopřivy lehce spaříme, scedíme a nasekáme. Poté přidáme tavený sýr a olivový olej. Smícháme s cibulkou, solí, pepřem, deseti stroužky česneku a přidáme pár kapek sójové omáčky. Můžeme ozdobit sedmikráskou nebo ředkvičkou.


Snad si po přečtení tohoto článku rozmyslíte, jestli si kopřiv nevšímat nebo je raději využít!