Zboží

Jak pěstovat zázvor

Zázvor, to je velice účinný pomocník v boji s nachlazením. A nejen to. Můžeme z něj vyrobit výbornou limonádu a používat ho samozřejmě v kuchyni při vaření. Dobře doplňuje spoustu jídel, hlavně ta masitá. Takové hovězí na zázvoru není vůbec špatné!

 

Nemusíme ho ale jen kupovat v obchodech. Proč ho nezkusit vypěstovat doma? Při správném způsobu pěstování přijde první úroda za pár měsíců. A trocha čekání se nám určitě vyplatí. Nejen finančně. Budeme mít tohoto pomocníka stále po ruce a vždy čerstvého! A navíc získáme i hezkou rostlinu, která zkrášlí naše obydlí.
zázvor květy

 
Výběr sadby

Začneme tím, že si v obchodu vyhlédneme pěkný kousek kořene zázvoru. Hezky baculatý, svěží, nevysušený. Ideálně s několika zelenými očky na jemné slupce. Vybíráme pečlivě, je to základ našeho pěstitelského úspěchu!

 
Sázíme

Před sázením kořen namočíme do teplé vody. Necháme ho tam nejlépe přes noc, zbaví ho to chemikálií. Pak ho zasadíme do širšího květináče. Dopřejeme mu kvalitní a nakypřenou zeminu. Rašící pupeny mají směřovat vzhůru. Přikrývat by ho měla asi 3 až 5 centimetrová vrstva zeminy.

 
Umístění

Květináč postavíme v domě na teplé místo. Balkon nebo terasa není v tomto případě dobrá volba. Nežádoucí výkyvy teploty, především první mrazík, by mohly vše pokazit. Dále je důležitá častá zálivka. Ale zaléváme mírně, zavlažovat lze jen pomocí rozprašovače.
nápoj se zázvorem 
První výsledky

První nové kousky zázvoru můžeme sklízet asi po 4 měsících. Půdu opatrně odhrneme, pár jich odřízneme a zase vše pečlivě přikryjeme. Na velký kořen si musíme trpělivě počkat zhruba 10 měsíců. To můžeme už velký oddenek sklidit a v květináči nechat jen několik malých oddenků jako další sadbu. Z nich vyrostou další rostlinka.

 
Jde to i trochu rychleji

Pokud se nám zdá tento postup přeci jen zdlouhavý, je tu ještě možnost zakoupit si v zahradnictví sazenici zázvoru. Další způsob pěstování je možný ze semen.