Když se zaměříte na zdravotní matrace na trhu, objevíte tu celou řadu výrobců a také poměrně široký cenový rozsah jednotlivých produktů. Objevíte tu matrace za tři a půl tisíce, ale také matrace za jednadvacet tisíc. Studium jednotlivých typů vám může důkladně zamotat hlavu a pak nakonec třeba rezignujete a nebudete si vědět rady, co vlastně koupit. Jistou možností je sestavit si matraci sami, z několika vrstev, čímž lze i významně ušetřit. Třeba ortopedická matrace 180 x 200, která se prodává za deset tisíc korun, je sestavena ze tří vrstev pěny. Horní část tvoří paměťová či líná Visco pěna o síle cca tří centimetrů, střední část sestává z PUR pěny a spodní část ze studené HR pěny nebo z PUR pěny o odlišné hustotě a tvrdosti.
Jste-li dostatečně šikovní, můžete si jednotlivé molitanové desky PUR pěny T30, Visco pěny a PUR pěny T28 https://www.calounickymaterial.cz/molitany/standardni-peny/ sestavit sami a potáhnout je ochranným matracovým chráničem, a to za výrazně nižší cenu. Celková tloušťka matrací může být zhruba 13 cm, anebo i více, třeba 20 cm, výhodné je předem vyzkoušet, jaké řešení vám vyhovuje nejvíc, a v ideálním případě byste měli zkusit matraci přímo na živo v nějaké prodejně. Nakupovat matrace jen odhadem, to je sázka do loterie – vyjde to, nebo nevyjde?
Matrace nejsou zrovna nejlevnější a metoda pokus / omyl se vám pak může prodražit. Zmínili jsme se tu o matracovém chrániči, ten je potřebný hlavně proto, aby matrace zabezpečil před průnikem vašeho potu. Chrániče jsou pratelné a vyrábí se ze syntetických tkanin, například s obsahem Aloe vera, který omezuje výskyt roztočů. Chrániče matrací prodlužují jejich životnost a chcete-li důkladnější ochranu matrace před nečistotou, pořiďte si ještě ochranný pogumovaný potah proti průniku tekutin, z matrace se totiž špatně odstraňují vylité čaje, limonády, káva nebo třeba moč vašich dětí či domácích zvířat.