Finance

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

V dnešním světě je již úplně běžné vlastnit bankovní účet spolu s kartou k němu patřící. Většina populace tedy platí své výdaje za pomoci platební karty, která danou transakci vždy urychlí. Existuje však několik různorodých možností umožňující placení – zasunutí do portálu, přiložení k portálu či kupříkladu platba online.

nadšená žena s kreditkou

Jelikož se tedy platí za pomoci karty a ne hotovostí, tak nemáme v těle takový ten svírající pocit, který se kolikrát u lidí vyskytuje při placení v penězích. Mohlo by s zdát, že se to jeví jako dobrá věc, avšak kolikrát to spěje k tomu, že lidé nevědí, kdy mají dost. Pojďme se však blíže věnovat našemu tématu a říci si, jaký je však rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, a co jejich získání obnáší?

Nejprve se pojďme věnovat první z nich, tedy kartě debetní. Jedná se o součást vašeho bankovního účtu, kterou dostanete při jeho vytvoření. Založení účtu bylo dříve mnohem složitější, jelikož muselo být prováděno zejména v prostorech bank. Dnes ovšem stačí mít přístup k internetu, chytrý telefon, tablet či počítač, a vše lze tak zařídit z pohodlí domova. Pokud byste však chtěli měnit nějaká složitější nastavení svého účtu, je nutné dostavit se do kamenné pobočky. Zde však musíte dodržovat jedno pravidlo – na veškerých tiskopisech spojených s vaším účtem musí být stejný podpis.

Debetka, která vás opravňuje zacházet s hotovostí všemi možnými způsoby, však obsahuje pouze vaše finance, což tedy znamená, že jsou na ní uloženy jedině vaše finance, a nic jiného. Avšak u některé banky je možné nastavit si také možnost pomáhající v těžších chvílích života. Jde o to, že při nedostatku peněz vám bude na účet zapsána vámi utracená částka v záporné hodnotě. Avšak na takové pohodlí si raději moc nezvykejte a snažte se alespoň něco málo z vaše finančního rozpočtu ušetřit pro strýčka příhodu.
platba kreditkou

Druhou možností je tzv. kreditka, kde se oproti předchozí variantě nacházejí peníze půjčené vám ze strany banky. V podstatě lze říci, že uživatel či spíše držitel této karty je dlužníkem. Osobně však doporučuji se této variantě vyhnout, a snažit se, abyste se do žádných zbytečných dluhů nedostali, neboť z toho často vznikají jen nepříjemnosti.