Zboží

Klíčit semínka se vyplatí

Možná už patříte k těm, kdo doma pravidelně klíčí semínka, aby si tak obohatili svůj jídelníček. Anebo jste o tom zatím jen slyšeli a zvažujete, zda to také vyzkoušíte. V tom případě už déle neváhejte, protože klíčení semen se snadné a jednoznačně se vám vyplatí.
dýňová semínka.jpg

Mnoho lidí si navyklo, zhodnotit vždy na začátku, než se do něčeho pustí, efektivitu celého procesu tím, že si jednoduše spočítají, kolik je to celé bude stát. V tomto případě není nad čím váhat, klíčení semen je totiž tak levná záležitost, že vás to možná překvapí. Existuje jen jedna jediná vstupní investice v řádu několika sto korun, a tou je nákup misek na klíčení. Ty vám celý proces ještě více usnadní, ovšem pokud nechcete, zvládnete to i bez nich. Takže klíčit můžete prakticky zadarmo. Tedy přesně řečeno, za pár korun, které vás bude stát nákup semínek. Ty si můžete pořídit jak ve specializovaných obchodech, tak v prodejnách se zdravou výživou anebo v klasických prodejnách potravin, pokud nehledáte nic speciálního. Na trhu je dostupná pestrá škála semen, které můžete ke klíčení použít od známé a široce používané řeřichy, přes sóju, vojtěšku, hořčici, jetel, slunečnici až třeba po populární chia semínka.
cizrna při klíčení.jpg
Nejprve semínka na několik hodin ponořte do vody, aby nabobtnala. Můžete je tam nechat třeba přes noc. Poté vodu slijte a dále už semínka pouze několikrát denně proplachujte studenou vodou, tak dvakrát až třikrát denně. A jakmile budou mít klíčky potřebnou velikost, můžete se pustit do jejich konzumace. Ať už jako součást salátů anebo hlavní jídlo. A pokud si náhodou připravíte větší množství, než jste schopni zkonzumovat, tak to vůbec nevadí, v lednici vám v čerstvém stavu vydrží i několik dní. Některé druhy můžete i znovu usušit, a poté použít třeba jako přísadu do zdravých sušenek a různých směsí ořechů s vločkami.
Jak je tedy vidět, klíčení a zpracování naklíčených semen je maximálně snadné, levné, a hlavně velice zdravé!