Web

Jak rozpoznat HOAX

Většina poplašných zpráv obsahuje typické textové fráze, které byste si měli zapamatovat. Jsou to např.
Společnost xxx varuje před
Tvůrci poplašných zpráv rádi využívají lidské naivity a snaží se přesvědčit oběti o tom, že některé tzv. důvěryhodné zdroje lidstvo varují před něčím, na co bychom si měli dát pozor, čemu bychom se měli vyvarovat, nebo před čím být opatrní. Typickou větou je např. „Společnost Microsoft varuje před čtením důvěryhodných zpráv po 22. hodině večerní z důvodu …“
podvod a lži
Únik tajných informací
Dojem senzacechtivosti je další typickou vlastností hoaxů. Na první pohled se zdá, že se jedná o něco mimořádného, co se vám právě dostalo do rukou, co pochopitelně masmédia záměrně zatajují, a vy máte tudíž jedinečnou příležitost tuto „důležitou“ zprávu poslat dál. Čím více lidem, tím lépe.
Pošli to dál
Hra na tichou poštu je hoaxový speciál, právě toto bývá důvodem, proč se zrovna poplašné zprávy šíří jako lavina. Typický hoax vás k dalšímu odesílání rozhodně vyzve. Lahůdkou bývají různé maily typu „odešli alespoň deseti kamarádům a splní se ti tajné přání“.
Výrazné přívlastky a excelentní slovní spojení
Naléhavá výzva, prosba o pomoc, šokující odhalení, neuvěřitelné informace, skandální informace, tak to jsou typické úvodníky hoaxů. Jejich cílem je vyvolat patřičné emoce, naladit vás do módu napjatosti, důležitosti, a tak trochu i vybudit adrenalin. Ostatně, žádný HOAX ještě nikdy nikoho nezklidnil a nepotěšil.
označení chyby 

Oblíbená témata poplašných zpráv

Nesmysly o chytrých telefonech – masové rozšíření výmyslů o mobilních telefonech je jedním z nejčastějších případů poplašných zpráv.
Výzva a petice na leccos – buď se jedná čistě o vymyšlené petiční sbírky, nebo jde o skutečné petice, ale nedostatečně zabezpečené, a tím pádem také neplatné. Mnoho z nich se mimo jiné zabývá nesmysly, nebo řeší touto formou něco neřešitelného.
Vymyšlené prosby o pomoc
Někteří z nás se baví i cizím neštěstím, jsou to např. prosby o darování krve a kostní dřeně. Skutečně nechutná zábava hodná opovržení.
čená deska
Nebezpečí
Výzva a popis nějakého nebezpečí, které ve skutečnosti vůbec neexistuje. Typickým příkladem je nebezpečné záření z routerů a mikrovlnné trouby – obojí údajně poškozuje lidské zdraví, protože se jedná o ionizující záření, což je nesmysl.
Pyramidové hry, žertíky a řetězové zprávy
Různé hromadné modlitby, sázky na pověrčivost, vtípky a žertíky, nabídky odměn za něco, co provedete na cizí žádost, zapojení do kupního řetězce pochybných produktů, atd.