Finance

Platby kartou na zahraniční dovolené

Dovolená se blíží, plánujete si program a přemýšlíte co všechno je třeba zabalit. Na místě si pravděpodobně budete chtít něco koupit, ale máte možná strach platit vaší kartou. Není se čeho bát, ale buďte obezřetní a pročtěte si následující rady.

platební terminály

Používejte platební kartu

Ani za hranicemi se nemusíte vzdát plateb kartou, protože při nákupu proběhne převod dané částky aktuálním kurzem. Odpadá tak starost o to, kolik si předem směnit peněz, ale především u sebe nemusíte mít horentní sumy v hotovosti. Banky mají někdy dokonce kurzy výhodnější oproti směnárnám. Jestliže jedete na místo mimo běžné turistické destinace, tak si předem zjistěte, jaký způsob úhrady obchodníci umožňují. Před odjezdem se ujistěte, že máte kartu embosovanou, mělo by na ni být vyražené její číslo a jméno majitele. Pokud je to možné, tak si zabalte karty dvě, a to MasterCard a Visa. Některé obchody totiž mohou akceptovat jen jednu z těchto společností.

Pozor na výběry z bankomatu

Poplatky českých bank za výběry z bankomatu v zahraničí se sice postupně snižují nebo jsou zcela zdarma, avšak provozovatel konkrétního bankomatu si je může vyžádat a nemusí být zrovna nejnižší. O výši poplatku byste měli být informování ještě před samotným odsouhlasením výběru dané částky. Můžete tak transakci odmítnout a zkusit jiného poskytovatele. U plateb kartou i v bankomatech preferujte místní měnu. Převod přímo do korun provádí provozovatel a kurz bývá obvykle horší, než který byste měli u vaší banky.
kreditní karta american express

Vyčerpaný limit

Drahé večeře, nákupy nebo platby za atrakce se mohou značně prodražit. Jste na dovolené, tak proč si to neužít, že? Krásné chvilky však z ničeho nic přejdou do nepříjemného zjištění, že nastavený limit na kartě byl dosažený. Abyste se tomu vyvarovali, tak před odjezdem překontrolujte výši svého denní nebo týdenního limitu a případně jej upravte. Ačkoliv si ho i v zahraničí lze přes mobilní nebo internetové bankovnictví změnit, tak proč riskovat, že zrovna v tu nejméně vhodnou chvíli dojde k výpadku internetu nebo sítě.