Finance

Kam uložit peníze?

Každý měsíc si ušetříte nějaké peníze a stejně neustále nevíte, jak s nimi naložit. Přemýšlíte, zda je utratit, spořit nebo investovat. A kladete si otázku, co je pro mě to nejlepší a nejvýhodnější? Ovšem každý z nás má jiné nároky a očekávání. Proto pro každého z nás je vhodné něco jiného.
zlaté cihly

Spořicí účet

Jde o bankovní produkt. Banka Vám slibuje určitý výnos při určitém vkladu. V posledních letech úrokové sazby na spořicích účtech hodně klesaly, možná se ale blýská na lepší časy. Každá banka má ale také pro výši úrokové sazby určité podmínky. Např. budete mít založený i běžný účet a necháte si tam posílat výplatu, uděláte několik transakcí platební kartou apod. V dnešní době již banky spořicí účet vedou bez poplatků a bez výpovědní lhůty. To znamená, že pokud peníze budete potřebovat, můžete je mít ihned. 
nárůst hodnoty

Tento typ účtu se hodí pro ty, kteří přesně neví, co dělat s naspořenými penězi, ale zároveň je chtějí mít kdykoliv k dispozici. A nevadí jim nižší výnosy. Také banky umožňují si na spořicích účtech rozdělovat peníze na konkrétní věci (např. na auto, na dovolenou, na Vánoce apod.).

Termínovaný vklad

Tuto možnost vkladu vedou banky i družstevní záložny či kampeličky. I na těchto účtech byl v poslední době problém s úroky. Výhodnější bylo uložit peníze právě na již zmíněné spořicí účty. Ovšem už po novém roce některé záložny zvyšovaly úroky, i když jen o pár desetin procenta.

Termínovaný vklad je vhodný pro lidi, kteří mají volné peníze a vědí, že je určitě v několika dalších měsících a letech nebudou potřebovat.

Investiční programy a produkty

Pokud ale nejste tak konzervativní a opravdu máte možnost každý měsíc nějakou částku odesílat pryč, jsou pro Vás vhodné různé investiční programy a produkty. Jedná se hlavně o investice do akcií, dluhopisů a  podílových fondů. Aby se tato investice vyplatila, je potřeba ukládat pravidelně a dlouhodobě. Vybrat úplně tu nejlepší investici Vám pomůže Váš finanční poradce. Nemáte-li nikoho takového, můžete zajít do bank, které tyto produkty nabízejí.

prasátka na spoření

To ale zdaleka nejsou jediné možnosti investování finančních prostředků. Aktuálně můžete  investovat také do zlata, stříbra, nemovitostí nebo také do dnes populárních tzv. kryptoměn.