Děti

Jak zvládnout nástup dítěte do školky


„Tři roky v pohodlí domova, hezky v bezpečí s maminkou a najednou řvoucí děti, cizí učitelky, svačinky, které nejsou vůbec dobré, a pořád musím dělat něco, co nechci. Já chci být doma a hrát si se svými hračkami, kreslit si a chodit na procházky. Nechci být tady, co jsem udělal, že mě sem dali??? Chci domů za mámou!!!“
do školky s výbavou


Třeba takové mohou být myšlenky tříletého dítěte, které se nedokáže vyrovnat s nástupem do mateřské školky. Častý pláč, strach, scény, pohled na zoufalé dítě nám rve srdce, ale do práce musíme, co jiného nám zbývá. Do školky jsme chodili všichni a také jsme to zvládli.


Toto však není argument pro dítě, které má z prostředí mateřské školy už nyní evidentně velký stres.


Dá se něco udělat dopředu? Můžeme dítě připravit za změnu? Pokud ano, jak to udělat?


Už v době, kdy jdeme do školky na zápis, bychom mohli dítěti vysvětlit, o co se jedná. Zda to pochopí nebo ne, nijak neovlivníme. Děti jsou však velmi vnímavé a často nás svou inteligencí překvapují, proto zapomeňme na pohádky a různé výmysly, nejsou k ničemu.
poslušné děti


Před nástupem samotným můžeme opět dítě připravovat tím, že mu budeme vysvětlovat, že za nějaký čas přijde ona změna a začne chodit za ostatními dětmi do školky, kde si bude hrát. Bude to proto, že se maminka musí vrátit do práce. Kolem školky můžeme začít chodit průběžně na procházky a třeba v době, kdy budou děti venku na hřišti, ukázat, jaká je to zábava. Dítěti vysvětlíme, že i ono si takto bude moci hrát.


Na zkušenou…


Ideálním řešením je také návštěva školky takzvaně na zkoušku. Tedy v době, kdy ještě do práce nemusíme nastoupit a v případě, kdy dítě bude pobyt v zařízení odmítat, můžeme se s ním vrátit domů. Zprvu dáme dítě do školky na pár hodin, pak na den, dva tři… Jakmile vidíme, že si zvyklo, začne chodit po celý týden.
hra s kostkami


Určitě není vhodné dítěti školkou vyhrožovat, nebo ho strašit. Vždy školku berme jako příjemné a zábavné prostředí. Děti jsou přizpůsobivé a časem si jistě zvyknou, někdy jsou obavy rodičů větší a dítě samo překvapí a zadaptuje se na nové prostředí lépe, než bychom čekali. Vše chce svůj čas a hlavně klid, ono se to zvládne.