Hobby

Jak na pěstování borůvek?

Pěstování snadno zvládnete

Základem úspěchu je pH půdy, které musí být neobyčejně nízké – nejvíce jim vyhovuje pH jen 3,2 až 4,2. Při této hodnotě optimálně rostou a dosahují pravidelné úrody. Vybírejte proto lehké půdy s vysokým podílem organických látek, které přirozeně vytvářejí kyselé prostředí. Na půdách s vyšším pH předem vykopanou jámu vyplňte směsí vrchovištní rašeliny, lesní hrabanky, pilin, kůry a písku. Až do tohoto lůžka vysazujte mladé borůvky. Abyste zajistili, že pH půdy nebude po čase vyrovnávat směrem k neutrální hodnotě, vystelte jámu fólií. Ta zamezí kontaktu kyselého substrátu s okolní půdou. Stejnou službu udělá i starý zapuštěný dřevěný sud nebo jiná dřevěná nádoba. Při vysazování nezapomeňte, že na jednu rostlinu spotřebujete minimálně 20 l substrátu.
keř borůvek

Hnojení je druhá polovina úspěchu

Ani vysazení do čisté kyselé rašeliny totiž nestačí. Abyste tedy stále udrželi velmi nízké pH, pravidelně přihnojujte hnojivy určenými speciálně na borůvky. Pokud takové nemáte po ruce, použít můžete i hnojiva pro rododendrony a azalky. Vyžadují totiž přibližně stejně kyselý substrát. Vyhýbejte se však hnojivům vápenatým a s obsahem chlóru. Upřednostněte hnojiva se živinami v sirnatých formách, které přirozeným způsobem snižují pH půdy. Jelikož jsou borůvky poměrně náročné i na dusík, vhodné řešení je občasné přihnojení síranem amonným, který je vlastně kombinací síry i dusíku.
nezralé borůvky

Dopřejte jim hodně vody

Tu borůvky opravdu velmi ocení. Jejich kořenový systém je totiž rozložen mělce pod povrchem půdy, proto se může stát, že často trpí nedostatkem vody. Projevuje se to tím, že rostliny shazují největší bobule, při dlouhodobém nedostatku poskytují nižší úrodu a slabší rostou. Pokud jim voda chybí v čase dozrávání plodů, začnou se smršťovat a měnit chuť. Abyste předešli těmto stavům, zalévejte je vydatně, hlavně během horkých letních měsíců. Vhodné je i mulčování povrchu půdy kůrou nebo pilinami, což zabrání zbytečně velkému vypařování vláhy. Při odstraňování plevelů nepoužívejte žádný nástroj, prostě je vytrhávejte ručně. Okopávání nepřichází v úvahu, protože byste snadno mohli přeseknout kořínky, které jsou hned pod povrchem.