Elektro

IOS nebo Android?

Android 

Najdete ho v zařízeních Samsungu, Sony, Huaweii, Honoru, Xiaomi a na mnoho dalších. Prvně byl vydán již v roce 2008 ale masivně začal být používán až v roce 2013, kdy začaly na trh prorážet dotykové telefony. Od té doby je také nejrozšířenějším a nejběžnějším operačním systémem smartphonů na světě. Vývoj vede společnost Google.
 Nejvíce těží ze své dostupnosti, neboť je omezen pouze opensource licencí. Prakticky každá firma, která se rozhodne vyrábět mobilní telefony, může tento operační systém ve svých zařízeních používat za naklády mnohem nižší, než kdyby vyvíjela svůj vlastní systém tak, jako Apple. Je to jeden z důvodů, proč jsou telefony užívající Android levnější než iPhony od Applu.
ikona android
 

iOS

 Druhá strana barikády je poněkud uzavřenější, protože tento operační systém najdete pouze na zařízeních firmy Apple. Firma ho sama vyvinula v roce 2007 a začala ho používat ve svých mobilních telefonech, iPhonech 1. generace, v roce 2010.
 Už jen proto, že tyto telefony i jejich operační systém (iOS) vyvíjí jedna a ta samá firma, není překvapivé, že výsledný produkt funguje s lepší kompatibilitou a spolehlivostí, narozdíl od Androidu, který je vyvíjen univerzálně a jednotlivé značky, které ho používají, na něm provádějí jen velmi drobné úpravy. Popularitě se těší prpředevším proto, že z určitých společenských důvodů se značka Apple stala velmi módní.
 Nejzásadnější nevýhodou je pořizovací cena těchto telefonů, která spolehlivě překročí 10 000 Kč a to i za starší modely. Za modely nové zaplatíte něco kolem 20 000 – 30 000 Kč. Poměr ceny a výkonu je oproti ostatním značkám zcela nesrovanetelný. Za poloviční cenu si totiž můžete pořídit nejablíčkový telefon s výkonnostně srovnatelným hardwarem, jako mají nejnovější modely iPhonu.
 iphone a jablko

Ten nebo ten?

 Pokud vybíráte telefon, měli byste se rozhodnout, co skutečně potřebujete a za co má pro vás smysl utratit peníze. Pokud kupujete telefon od Applu, kupujtete v každém případě kvalitní a spolehlivé zařízení, díky kterému budete in. Rozhodnete-li se pro Android, velice záleží na tom, kterou značku telefonu zvolíte. Narozdíl od iPhonu lze zakoupit levné i drahé modely s tímto operačním systémem, a kvalita je také různá. Pokud si však vyberete dobře, bez tlačení výdajů na minimum, získáte bezpochyby kvalitní a spolehlivé zařízení, které se některým modelům iPhonu bez problému vyrovná, jak výkonem, tak atraktivním designem.
 Konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás. Vycházejte z vašeho osobního vkusu, potřebě, finančních možností a se svým novým telefonem jistě budete spokojení.