Kultura

Den otevřených dveří na Klíčavské přehradě a v rozdělovském vodojemu

Přechod ze zimního do jarního období v měsíci březnu bývá často spojován s nedostatkem příležitostí ke kulturním akcím ve venkovním prostředí, sezóna na hradech a zámcích začíná zpravidla až v dubnu, lidé jsou odkázáni na divadelní představení, festivaly, výstavy, muzejní expozice a koncerty v interiéru, přesto příchod jarního počasí v nás vyvolává touhu vyrazit někam do přírody a prožít volný čas někde jinde, než třeba na sjezdovce. Jednou z příležitostí, proniknout do tajemství přírodního živlu, mohou být pravidelné dny otevřených dveří, které pořádají úpravny vody.
vodovodní věž
Lidé se tu mohou seznámit s vodním živlem i v podobě, v jaké ji běžný smrtelník nemůže nikdy prožít. Do čističek a úpraven pitné vody nemá široká veřejnost přístup zejména z bezpečnostních důvodů, kvalita pitné vody se u nás velmi přísně střeží, závisí na ní v podstatě náš život. Přesto jednou v roce některé společnosti, které dbají o to, abychom mohli naprosto bezpečně otočit pákovou baterií nebo vodovodním kohoutkem a načerpat vodu na pití, na vaření a osobní hygienu, pořádají akce kulturně vzdělávacího charakteru.
kapka vody

Kam za kulturou a vzděláním v kladenském okrese?

V březnu 2018 pořádají například takovou akci Středočeské vodárny. Jsou to v podstatě dva dny, kdy může široká veřejnost nahlédnout pod pokličku do úpraven pitné vody ve středočeském regionu. V sobotu 17.3.2018 mohou lidé navštívit úpravnu vody pod přehradní hrází Klíčava nedaleko obce Zbečno. Exkurzi do vodárenského zařízení lze spojit s pěkným výletem do okolí řeky Berounky, na hrad Křivoklát, Zbečno a Sýkořice jsou také vyhlášená rekreační místa s překrásnými výhledy na řeku a hluboké křivoklátské lesy.
voda ve vaně
22. března se uskuteční v době od 8 do 15 hodin bezplatná exkurze do čistíren odpadních vod ve Vrapicích a v Mělníku Mlazicích. Můžete tu obdivovat prostředí čistíren, složitá technická zařízení, a také si nechat zdarma otestovat vzorky pitné vody z vašeho vodovodního řadu. V tento den vám také pracovníci úpravny vody v kladenském Rozdělově vyhodnotí pět nejzákladnějších kvalitativních hodnot z doneseného vzorku zdarma. Podmínkou je pouze 1 litr vody v čisté pet láhvi, může se jednat nejen o vodu z vodovodního řadu, ale i o vodu ze studny. Hodnotí se především obsah minerálů (vápníku, hořčíku, manganu a železa, což určuje tvrdost vody), ale i množství dusičnanů a dusitanů. Základní rozbor je tedy zdarma a komplexní rozbor provede laboratoř v tento den na vyžádání s 50% slevou – za 400 korun včetně daně.