Zboží

Bytový textil ve znamení kvalitních výrobků

Zařizujete si domácnost, kancelář nebo chcete zkrátka pouze efektivní inovaci? Přemýšlíte nad výběrem a správnou volbou? Nepostradatelnou záležitostí v tomto směru je bytový textil. Je možno vybírat mezi přírodními a syntetickými potahovými látkami.
modrá tkanina.jpg
Ať už jste zastánci jedné, druhé skupiny či příznivcem kombinace obou skupin, je důležité se zaměřit, zda byly potahové látky testovány na vlastnosti, jako je pevnost v tahu či roztrhnutí. Tyto údaje jsou uváděny ve vzorkovnicích látek. Jejich význam spočívá v jejich životnosti.

Co může negativně ovlivnit vzhled textilie, jsou bezpochyby různé žmolky. Vznik je způsoben, jestliže se od látky oddělí drobnejší vlákna. Vlivem času a užíváním se tak spojují v malé uzlíky. Jelikož se jedná naštěstí o měřitelnou veličinu, lze tak při výběru látky si povšimnout ohledně odolnosti vůči tvorbě žmolků.

Použití

Je důležité vybírat bytový textil na základě využití, tj. jaké zátěži bude vystaven. Jinou látku je zapotřebí zvolit v rámci potažení sedací soupravy a jinou pro předmět, který plní úlohu dekorativního prvku v interiéru. S výběrem v tomto směru zajisté pomůže i standardní kategorizace potahových látek, kde se člení na základě toho, jak velkou zátěž unesou.

Kategorii A zastupují látky ideální pro veškeré druhy nábytkářského použití, jedná se i o veřejné prostory s vysokou intenzitou zátěže. Do kategorie B náleží látky určené pro náročné použití v domácnosti a pro běžné užití ve veřejném prostoru. Kategorii C zastupují látky určené pro běžné využití v domácnosti. Kategorie D zahrnuje látky pro nenáročné použití a kategorie E je určena výhradně pro pouze občasné použití v domácnosti.
židle s čalouněním.jpg
Závěrem

Než se pustíte do výběru dle barvy, vzoru apod., je důležité nejdříve si zodpovědět zásadní otázky. Prvořadé je vědět účel, zda potřebujete textilii na sedací soupravu či na dekoraci. Dále místo určení, jestli půjde o interiér či exteriér.